Aventics 3/2-directional valve, Series CD04 5772590220 CD04-3/2NC-SR-024DC-I-G018-EN175301
€357.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5772590220
Manufacturer Nr.
5772590220
CD04-3/2NC-SR-024DC-I-G018-EN175301
Frequently Bought Together
-
This Item:
€357.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-Wegeventil, Serie CD04 R412013015 CD04-5/3EC-DO-012DC-I-N018-N018-EN175301
€259.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series CD04 5772500220 CD04-3/2NC-SR-024DC-I-M018-M018-EN175301
€144.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Switching principle | 3/2 |
| Version | NO, NC |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Working pressure min. | 2.6 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -30% / +30% |
| Manual override | without |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form B |
| Electrical connection number of poles | 3-pin |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | With spring return |
| Control pressure min. | 2.6 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5772590220 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.340000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






