Aventics 3/2-directional valve, Series CD04 5710200100 CD04-3/2NC-SR-G018-G018-G018-S
€75.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5710200100
Manufacturer Nr.
5710200100
CD04-3/2NC-SR-G018-G018-G018-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€75.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series CD04 5772505302 CD04-3/2NC-SR-NONE-I-M010-M010
€110.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series CD04 5777415302 CD04-5/3EC-DO-NONE-I-G018-G018
€186.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Switching principle | 3/2 |
| Return type | With spring return |
| Actuating control | Single Air Pilot |
| Compressed air connection output | G 1/8 |
| Connection type | Pipe connection |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Control pressure min. | 3.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 65 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 65 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| version pneumatic port | NC/NO |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/8 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Standard compressed air connection | according to ISO 228-1 |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5710200100 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.240000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









