Aventics Quick exhaust valve, Series 573 5735040900 ZZ99-M005-M005
€17.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5735040900
Manufacturer Nr.
5735040900
ZZ99-M005-M005
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series CC01 0821200008 NG4 (G1/8) D.2,0
€27.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201103 CH02 G1/4 1700 L/MIN
€14.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection input | M5 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | M5 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Port 3 (Exhaust) | M5 |
| Compressed air connection type 3 | Internal thread |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 220 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 300 l/min |
| Working pressure min. | 0.8 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 220 l/min ... 12000 l/min
- Internal thread / Internal thread
| Manufacturer Nr. | 5735040900 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.029000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











