€17.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1823391907
Manufacturer Nr.
1823391907
SC01-2/2-G1/4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010578 CC04-G012-DA12-2_1
€41.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520327500 2/2-NW40-G112
€106.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | R 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -18 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -18 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Delivery unit | 2 piece |
| Weight | 0.05 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Polyamide |
| Manufacturer Nr. | 1823391907 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.050000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









