€102.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5710400100
Manufacturer Nr.
5710400100
CD07-3/2NC-SR-G014-G014-G018-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€102.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5634695100 CD07-5/2XX-ME-PED-G014-G014-S
€369.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5634610100 CD07-5/2XX-SR-R-G014-G014-S
€143.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 3/2, with spring return |
| Valve function | NC/NO |
| Sealing principle | soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 3 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5710400100 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.420000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










