Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5634695100 CD07-5/2XX-ME-PED-G014-G014-S
€369.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5634695100
Manufacturer Nr.
5634695100
CD07-5/2XX-ME-PED-G014-G014-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€369.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series CD07 5772085302 CD07-3/2NC-SR-NONE-E-G014
€128.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5776085302 CD07-5/2XX-SR-NONE-E-G014
€139.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Mechanical |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/2, with spring return |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Plate connection | Pipe connection |
| Actuating element | Pedal, with detent |
| Sealing principle | soft seal |
| Lock type | not lockable |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1200 l/min |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| actuating force min. | 40 N |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5634695100 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.200000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








