Aventics 3/2-directional valve, Series CD07 5710400000 CD07-3/2NC-SR-M014-M014-M010-S
€122.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5710400000
Manufacturer Nr.
5710400000
CD07-3/2NC-SR-M014-M014-M010-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€122.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5634650100 CD07-5/2XX-SR-RLD-G014-G014-S
€243.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5634610190 CD07-5/2XX-SR-R-G014-G014-S
€232.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 3/2, with spring return |
| Valve function | NC/NO |
| Sealing principle | soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection | M14x1,5 |
| Compressed air connection input | M14x1,5 |
| Compressed air connection output | M14x1,5 |
| Compressed air connection, exhaust | M14x1,5 |
| Compressed air connection pilot exhaust | M10x1 |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 3 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5710400000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.410000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









