Aventics 5/3-directional valve, Series 563 131 5631312100 VR07-5/3CC-LEV
€173.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5631312100
Manufacturer Nr.
5631312100
VR07-5/3CC-LEV
Frequently Bought Together
-
This Item:
€173.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/3-directional valve, Series 563 018 5630182100 VR04-4/3CC-LEV
€155.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 563 5633011340 V563-3/2NC-SR-024DC-5W
€263.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Mechanical |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Switching principle | 5/3 |
| Version | Closed Center |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Actuating element | Hand lever, with detent |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Type | Poppet valve |
| Plate connection | Pipe connection |
| Lock type | not lockable |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Compressed air connection type | Internal thread |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Weight | 0.71 kg |
- Robust and lightweight
- Extremely reliable
- Suitable for extreme temperatures
| Manufacturer Nr. | 5631312100 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.710000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








