Aventics 3/2-directional valve, Series 565 5652310000 V565-3/2NC-SR-30BAR
€287.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5652310000
Manufacturer Nr.
5652310000
V565-3/2NC-SR-30BAR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€287.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 567 5673011340 V567-3/2NC-SR-024DC
€645.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/3-directional valve, Series 563 018 5630182100 VR04-4/3CC-LEV
€155.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Nominal flow Qn | 4240 l/min |
| Compressed air connection output | G 1/2 |
| Connection type | Plate connection |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 30 bar |
| Valve type | Poppet valve |
| Control pressure min. | 5.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Weight | 0.55 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene styrene, Fluorocarbon caoutchouc |
- Robust aluminium housing
- Block assembly
- Suitable for high flow rate / high working pressure
- Ideal for harsh environments
- Application temperature up to 120°C for versions with pneumatic operation
| Manufacturer Nr. | 5652310000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.550000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








