Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520322500 2/2-NW10-G038
€17.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-3520322500
Manufacturer Nr.
3520322500
2/2-NW10-G038
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520324500 2/2-NW20-G034
€29.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520321500 2/2-NW7-G014
€17.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 150 °C |
| Working pressure min. | -0.8 bar |
| Working pressure max | 50 bar |
| Weight | 0.15 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Steel, chrome-plated |
| Manufacturer Nr. | 3520322500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








