Aventics Pneumatic presetting counter (add) 0821304016
€461.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821304016
Manufacturer Nr.
0821304016
Aventics 0821304016 (Impulse meter ) Pneumatischer Einstellzähler
Frequently Bought Together
-
This Item:
€461.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series QR1-ASG R412005460 QR1-ASG-G018-DA08
€24.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL 0821200243 CC02-AL-G018-DA06-2_1_K_LN
€28.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Version | NC |
| Mounting orientation | Any |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Display | 5-digit |
| Logic function | with fixed pre-selection, Pneumatic/mechanic counter, adding |
| Return | Manually via a button, Automatic |
| Compressed air connection input | M5 |
| Compressed air connection output | M5 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Pulse duration counting | > 8 ms |
| Pulse duration return | > 180 ms |
| Pause duration counting | > 10 ms |
| Pause duration return | > 50 ms |
| Weight | 0.19 kg |
| Manufacturer Nr. | 0821304016 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.190000 |
| HS-Code | 90291000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










