Aventics Distributor, Series NL4-DIL 0821300930 NL4-DIL-G012-NC4
€51.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300930
Manufacturer Nr.
0821300930
NL4-DIL-G012-NC4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Precision pressure regulator, Series NL4-RGP 0821302513 NL4-RGP-G012-GAN-MAN-100-SS
€133.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL4-FRE 0821300351 NL4-FRE-G012-GAU-100-PBS-HO-05,00
€205.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Narrow distributor |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Parts | Distributor |
| Mounting orientation | Any |
| Port | G 1/2 |
| Version | Distributor 4x |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 11000 l/min |
| Nominal flow 1 ▶ 3 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 4 | 1340 l/min |
| Nominal flow 1 ▶ 5 | 8750 l/min |
| Nominal flow 1 ▶ 6 | 1340 l/min |
| Weight | 0.4 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300930 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.400000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










