Frequently Bought Together
-
This Item:
€85.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, stainless steel, Series CC02-SL R412024750 CC02-SL-G018-DA06-1_2
€153.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, stainless steel, Series CC02-SL R412024753 CC02-SL-G038-DA10-1_2
€185.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | G 1/2 |
| Port 2 | G 1/2 |
| Throttle bore Ø | 8.5 mm |
| direction of throttle | 2 ▶ 1, 1 ▶ 2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 2750 l/min |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Medium | Compressed air |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Weight | 0.67 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Material flow control screw | Steel |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 32 l/min ... 5600 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821200003 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.670000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









