Aventics Pilot-operated non-return valve, Series NR02 0821003025 C.A.R PILOTE G 1/8
€58.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821003025
Manufacturer Nr.
0821003025
C.A.R PILOTE G 1/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€58.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series QR1-AGS R412005472 QR1-AGS-G014-DA06
€21.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Ball valve, Series QR1-BSK R412005502 QR1-BSK-DA06
€13.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | G 1/8 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Mounting | installing in piping |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | G 1/8 |
| Compressed air connection 12 | G 1/8 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 480 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 400 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 12 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.099 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 300 l/min ... 5800 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821003025 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.099000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











