Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL6-LBS 0821301803 NL6-LBS-G034-SSS-ON
€293.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821301803
Manufacturer Nr.
0821301803
NL6-LBS-G034-SSS-ON
Frequently Bought Together
-
This Item:
€293.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL6-RGS 0821302807 NL6-RGS-G034-GAU-MAN-100-SS
€375.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL6-LBS 0821301806 NL6-LBS-G100-SSS-ON
€293.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Lubricator |
| Reservoir | reservoir, metal, with inspection glass |
| Compressed air connection | G 3/4 |
| Nominal flow Qn | 18000 l/min |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Lubricator reservoir volume | 450 cm³ |
| inspection glass | with window |
| Oil dosing at 1000 l/min | 1-2 drops |
| Function | Oil-mist lubricator |
| Function | Can be assembled into blocks |
| Weight | 1.8 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Die cast zinc |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821301803 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.800000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







