Aventics Filling valve, pneumatically operated, Series NL6-SSV 0821300974 NL6-SSV-G034-GAN-MAN-SS
€244.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300974
Manufacturer Nr.
0821300974
NL6-SSV-G034-GAN-MAN-SS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€244.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series NL6-FLS 0821303821 NL6-FLS-G100-PBS-AO-08,00
€373.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL6-RGS 0821302803 NL6-RGS-G034-GAU-MAN-100-SS
€254.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Parts | Filling valve |
| Nominal flow Qn | 12000 l/min |
| Compressed air connection | G 3/4 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Connection type | Pipe connection |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Type | Poppet valve |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Control pressure min. | 2.5 bar |
| Control pressure max. | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 8 µm |
| Weight | 1.48 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Acrylonitrile butadiene styrene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300974 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.480000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









