Aventics Filter, Series NL6-FLS 0821303810 NL6-FLS-G100-PNB-AO-40,00
€299.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821303810
Manufacturer Nr.
0821303810
NL6-FLS-G100-PNB-AO-40,00
Frequently Bought Together
-
This Item:
€299.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Air preparation unit, 2-part, Series NL6-ACD 0821300878 NL6-ACD-G100-GAU-PBS-HO-40,00-PBS-ON
€739.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filling unit, pneumatically operated, Series NL6-SSU 0821300993 NL6-SSU-G100-SOP-PNE-SS
€642.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Standard filter |
| Parts | Filter |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Port | G 1 |
| Filter porosity | 40 µm |
| Nominal flow Qn | 7200 l/min |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 7 : 7 : - |
| Filter reservoir volume | 125 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 1.68 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material filter insert | Polyethylene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821303810 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.680000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







