Aventics Sensor, Series SN2 R412004800 SN2-PN-M008-030 EPOXYDHARZ
€93.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412004800
Manufacturer Nr.
R412004800
SN2-PN-M008-030 EPOXYDHARZ
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST9 0830100460 ST9-R2-M008-24 1=+ 3=A
€43.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN2 0830100376 SN2-PN-K05V-030
€89.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, PRA, ITS, MNI, CSL-RD, ICM, RPC, TRR, FLT, CVI |
| Version | With stretched impulse |
| Type of contact | electronic PNP |
| Nominal current, actuated state | < 15 mA |
| Quiescent current (without load) | < 10 mA |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 2,0 V |
| DC switching current, max. | 0.13 A |
| Max. switching frequency | 2000 Hz |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | Plug, M8 |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Operating voltage DC, min. | 10 V DC |
| Operating voltage DC, max. | 30 V DC |
| Short circuit resistance | short circuit resistant, Protected against polarity reversal |
| Housing material | epoxy resin |
- Cubic sensor solution for universal applications
- A wide variety of sensor mountings for application needs
- With a M8-plug (2-, 3-, and 4-pin) directly on the sensor housing or free wire ends
- Service-friendly, since the line can be mounted directly on the housing
- Reed and electronic PNP sensor versions available
- Additional variant with pulse stretching available
- Additional variant with pulse stretching available
| Manufacturer Nr. | R412004800 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









