Aventics Sensor, Series SN3 0830100438 SN3-PW-M012-30
€246.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100438
Manufacturer Nr.
0830100438
SN3-PW-M012-30
Frequently Bought Together
-
This Item:
€246.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN2 0830100326 SN2-R2-K00V-240 27 OHM 11M
€75.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST6 R412022873 ST6-R3-M08T-030
€31.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | PRA, PRE, CCI, KPZ, KHZ, FLT, GPC, CVI |
| Version | welding-proof |
| Type of contact | PNP |
| Nominal current, actuated state | ≤ 10 mA |
| Quiescent current (without load) | ≤ 5 mA |
| Protection class | IP67, IP65 |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 1,8 V |
| DC switching current, max. | 0.2 A |
| Max. switching frequency | 20 Hz |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | Plug, M12 |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Operating voltage DC, max. | 10 V DC |
| Short circuit resistance | short circuit resistant, Protected against polarity reversal |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Vibration resistance | 55 Hz, 1 mm |
| Housing material | Polyamide |
- Type of contact: PNP
- Variant: welding-proof
| Manufacturer Nr. | 0830100438 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.019000 |
| HS-Code | 84129080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








