Aventics Sensor, Series ST9 0830100486 ST9-R3-M008-030 27 OHM
€37.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100486
Manufacturer Nr.
0830100486
ST9-R3-M008-030 27 OHM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€37.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN5-X 0830100502 SN5-PN-DA09-030 X IMPULSV. ROT-GRUEN-LED
€126.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST4 R412019490 ST4-R3-M08T-030
€35.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Direct mounting for series | KHZ |
| Slot width | 9 mm groove |
| Type of contact | Reed |
| Nominal current, actuated state | < 7 mA |
| Switching capacity | 3 W / 5 VA |
| Protection class | IP67, IP65 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | I*Rs |
| Protective resistor for reed | 27 Ω |
| DC switching current, max. | 0.13 A |
| AC switching current, max. | 0.2 A |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | M8, Plug |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Operating voltage DC, min. | 10 V DC |
| Operating voltage DC, max. | 30 V DC |
| Operating voltage AC, min. | 10 V AC |
| Operational voltage AC, max. | 30 V AC |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Shock resistance | 100 g / 11 ms |
| Vibration resistance | 60 g (50 ... 2000 Hz) |
| Housing material | Polyamide |
- Suitable for 9 mm dovetail nut
- Wide range of versions with different line lengths and connections
- With a M8-plug directly on the sensor housing or free wire ends
- Service-friendly, since the line can be mounted directly on the housing
- Reed and electronic PNP sensor versions available
| Manufacturer Nr. | 0830100486 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










