Aventics Sensor, Series SN5-X 0830100502 SN5-PN-DA09-030 X IMPULSV. ROT-GRUEN-LED
β¬146.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100502
Manufacturer Nr.
0830100502
SN5-PN-DA09-030 X IMPULSV. ROT-GRUEN-LED
Frequently Bought Together
-
This Item:
β¬146.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST6 R412022852 ST6-NP-M08T-030
β¬48.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST6-LT R412024670 ST6-PN-M12R-030 (-40Β°C)
β¬96.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, ITS |
| Version | Sensor responds to ferromagnetic material., welding-proof, With stretched impulse |
| Sensor | With stretched impulse |
| Type of contact | electronic PNP |
| Nominal current, actuated state | < 25 mA |
| Quiescent current (without load) | < 14 mA |
| Protection class | IP65 |
| Min. ambient temperature | -10 Β°C |
| Max. ambient temperature | 70 Β°C |
| Voltage drop U at Imax | β€ 2,0 V |
| LED status display | Red, Green |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Weight | 0.05 kg |
| Housing material | epoxy resin |
- Variant: welding-proof
- Variant: pulse stretching
- Variant: welding-proof
- Sensor responds to ferromagnetic material
| Manufacturer Nr. | 0830100502 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer StraΓe 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.050000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










