Aventics Blocking valve, Series QR1-ASS R432000463 QR1-S-ASS-D014
€19.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R432000463
Manufacturer Nr.
R432000463
QR1-S-ASS-D014
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480764489 HF03-LG-14-40
€3,435.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480076501 167-DA-040-0540-DM00-0000SCW0000-0000S0S
€282.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | Ø1/4 |
| Compressed air connection type 1 | push-in fitting |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | Ø1/4 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 300 l/min |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.009 kg |
| Housing material | Polybutyleneterephthalate |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn = 280 l/min ... 2000 l/min
| Manufacturer Nr. | R432000463 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.009000 |
| HS-Code | 73072980 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



