Aventics Single subbase, Series ES05 R422103851 ES05-2 PILOT M8 - D8
€90.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R422103851
Manufacturer Nr.
R422103851
ES05-2 PILOT M8 - D8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€90.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480763331 AV-AESX5-AV03X20-POWERLINK
€4,898.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Precision pressure regulator, Series AS2-RGP R412006138 AS2-RGP-G014-GAN-020
€79.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Compressed air connection output | Base plate |
| Working pressure min. | 3 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -15% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection size | M8 |
| Electrical connection number of poles | 3-pin |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Return | with spring/air spring return |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Compressed air connection input | Ø 8 |
| Compressed air connection, exhaust | Ø 8 |
| Power consumption DC | 2 W |
| Duty cycle | 100 % |
| Protection class with connection | IP65 |
| Housing material | Polyoxymethylene, Polyamide |
| Manufacturer Nr. | R422103851 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




