Aventics Pressure regulator R422103098 SZ3,P 2+4
€507.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R422103098
Manufacturer Nr.
R422103098
SZ3,P 2+4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€507.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480609757 PRA-DA-040-0040-0-2-2-4-1-1-ACC
€499.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480179951 CCL-DA-032-0200-IS-0210022218AB00000-BAS
€193.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| standard | ISO 5599-1 |
| Frame size | ISO 3 |
| Controlled port | 2, 4 |
| Tightening torque for mounting screws | 6 Nm |
| Working pressure max | 12 bar |
| Regulation range min. | 0.5 bar |
| Regulation range max. | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 1700 l/min |
| Tightening torque for mounting screws | 6 Nm |
| Weight | 2.8 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | R422103098 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 2.800000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





