Aventics Base plate, Series ES05 R422102671 ES05-KIT 2XPILOT INT
€131.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R422102671
Manufacturer Nr.
R422102671
ES05-KIT 2XPILOT INT
Frequently Bought Together
-
This Item:
€131.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480745115 HF03-LG-7-11
€1,461.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 4 5814590540 V581-5/3EC-24/42-I4-2CNO-HUX-AA-X-C-T0
€464.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Type | Single Solenoid |
| Delivery unit | 1 piece |
| Scope of delivery | Base plate 2x, incl. 1 seal |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Control pressure min. | 3 bar |
| Control pressure max. | 8 bar |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 25 mg/m³ |
| Tightening torque for mounting screws | 0.9 Nm |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal material | Nitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | R422102671 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




