Aventics E/P pressure regulator, Series ED07 R414009650 ED07-000-010-010-2M12C
€2,712.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R414009650
Manufacturer Nr.
R414009650
ED07-000-010-010-2M12C
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,712.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 4 5814293540 V581-5/2DS-24/42-I4-2CNO-HUX-AA-X-S-T1
€443.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480678183 CCL-DA-032-0060-IC-0210200111AB00021-BAS
€206.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Control | Directly controlled |
| Regulation range min. | 0 bar |
| Regulation range max. | 1 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 3 bar |
| Hysteresis | < 0,015 bar |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max. current consumption | 1400 mA |
| Protection class | IP65 |
| Permissible ripple | 5% |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Type | Poppet valve |
| Mounting orientation | α = 0 ... 90° ±β = 0 ... 90° |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 5-pin |
| Signal connection | input and output |
- Robust poppet valve technology
- Very high control precision and dynamics
- Suitable for a wide range of applications
- High air flow rates
- ED07 supports different types of connectivity from Analog Version to Fieldbus connection via EtherCAT
| Manufacturer Nr. | R414009650 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





