Aventics E/P pressure regulator, Series ED12 R414000731 ED12-000-100-010-2M12B
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R414000731
Manufacturer Nr.
R414000731
ED12-000-100-010-2M12B
Frequently Bought Together
This Item:
Aventics Precision pressure regulator, Series PR1-RGP 0821302173 PR1-RGP-G012-GAN-070
Aventics Fine setting valve 3610507100 FS07-000-100-G014-PLU-(0,1-2,6)
Total price
| Control | Directly controlled |
| Regulation range min. | 0 bar |
| Regulation range max. | 10 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 12 bar |
| Hysteresis | < 0,03 bar |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 2600 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max. current consumption | 1400 mA |
| Protection class | IP65 |
| Permissible ripple | 5% |