Aventics Multistage ejector, Series EMS R412026097 EMS-HF-PT-25
€415.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412026097
Manufacturer Nr.
R412026097
EMS-HF-PT-25
Frequently Bought Together
-
This Item:
€415.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822495501 KPZ-SA-050-0010-0021234110000200000000-B
€151.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0820052126 CD01-5/3EC-VD01-024DC-AL
€327.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| with silencer | with silencer |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 6 bar |
| Working pressure p.opt. | 4.5 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Max. particle size | 5 µm |
| Max. suction capacity | 252 l/min |
| Air consumption at p.opt. | 88 l/min |
| Max. vacuum level at p.opt | 60 % |
| Sound pressure level intake effect | 56 dB |
| Sound pressure level intake effect | 67 dB |
| Weight | 0.8 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Nozzle material | Aluminum |
| Silencer material | Polyurethane |
| Manufacturer Nr. | R412026097 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.800000 |
| HS-Code | 84138100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



