Aventics Extension kit, Electrical valve control module R412022742 AV03-4US1M12-5PIN-135XROPEN
€213.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412022742
Manufacturer Nr.
R412022742
AV03-4US1M12-5PIN-135XROPEN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€213.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822350043 PRA-DA-032-1200-0-2-2-1-1-1-BAS
€186.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480763062 ES-ES05X8-DSUB25
€1,124.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Assembly kit |
| Pilot connection | Ø 12 |
| DC operating voltage | 24 V |
| Scope of delivery | M12 control module (incl. base plate for 2 valve positions incl. 2 nuts, 2 labels),↩ 1 tie rod extension 16 mm,↩ 1 tide rod extension 25 mm,↩ 1 screw,↩ 1 retaining clip, ↩ and 1 seal |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Max. power consumption | 1 A |
| Protection class | IP65 |
| Weight | 0.125 kg |
| Housing material | Polyamide, Aluminum |
| Seal material | Nitrile rubber |
| Manufacturer Nr. | R412022742 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





