Aventics Round cylinder, Series RPC R412020683 RPC-DA-063-0500-11-1-2-BAS
€252.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412020683
Manufacturer Nr.
R412020683
RPC-DA-063-0500-11-1-2-BAS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€252.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 3 5813170190 V581-5/2SR-024DC-I3-1CNF-HUX-AA-X-C-T0
€307.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 3 5813421400 V581-5/3CC-230AC-I3-2P22-HBX-AA-X-C-T1
€361.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Version: short type |
| Piston Ø | 63 mm |
| Stroke | 500 mm |
| Functional principle | Double-acting |
| Cushioning | Elastic cushioning |
| Magnetic piston | Piston with magnet |
| Environmental requirements | Industry standard, ATEX optional |
| Piston rod | single |
| Scraper | Standard |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Retracting piston force | 1765 N |
| Extracting piston force | 1960 N |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Ports | G 3/8 |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Impact energy | 1.5 J |
| Weight 0 mm stroke | 1.63 kg |
| Weight +10 mm stroke | 0.044 kg |
| Stroke max. | 1200 mm |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
- Compact and space-saving design
- Shorter than a cylinder according to ISO 15552
- Short variant without bottom thread for even more compact requirements available
- Corrosion-resistant materials: Tube and piston rod made of stainless steel and covers made of galvanized steel
- Three different designs (standard, compact, mini) in piston diameters from 32 mm to 63 mm available in the online-configurator
| Manufacturer Nr. | R412020683 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.630000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




