Aventics Push-in fittings R412018617 AV-RED-DA04-2PC
€20.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412018617
Manufacturer Nr.
R412018617
AV-RED-DA04-2PC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480754695 AV-AESX2-AV03X7-POWERLINK
€2,087.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480682911 RTC-DA-032-4550-BV-MBM00S00BLP000P0P0
€1,176.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed air |
| Type | Push-in fitting Ø 4 mm - 5/32″, straight |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Delivery unit | 2 piece |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Nitrile rubber |
| Manufacturer Nr. | R412018617 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.017000 |
| HS-Code | 84849000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




