Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-PET R412014494 TU1-S-PET-004-0080-NT-0025
€0.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412014494
Manufacturer Nr.
R412014494
TU1-S-PET-004-0080-NT-0025
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-PET R412014494 TU1-S-PET-004-0080-NT-0025 is available to buy in increments of 25
Frequently Bought Together
-
This Item:
€0.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-PAM R412009932 TU1-S-PAM-006-0065-BK-0050
€2.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-TEF R412004965 TU1-S-TEF-004-0750-RD-0100
€10.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| External Ø | 4 mm |
| Bending radius min. at 20°C | 15 mm |
| Wall thickness | 0.75 mm |
| Color | Natural |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Max. working pressure at 20°C | 14 bar |
| suitable for use in food processing | suitable for use in food processing |
| Delivery unit length | 25 m |
| Weight per meter | 0.008 kg |
| Material | Polyethylene |
| Manufacturer Nr. | R412014494 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.008000 |
| HS-Code | 39173200 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




