Aventics Reservoir, Series AS5-CLA R412009349 AS5-CLA-X000-SSN-NON
€106.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009349
Manufacturer Nr.
R412009349
AS5-CLA-X000-SSN-NON
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480682685 RTC-DA-032-0050-CG-MBM41S00BLPPC5HSHS
€2,181.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480764336 AV-AV05X7-PROFINETIO
€2,052.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, metal, with inspection glass |
| Filter reservoir volume | 87 cm³ |
| inspection glass | with window |
| Certificates | suitable for ATEX |
| ATEX | suitable for ATEX |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.77 kg |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | R412009349 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.770000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



