Aventics Reservoir, Series AS5-CLS/ -CLP/ -CLC R412009346 AS5-CLS-X000-SSS-AC
€203.32
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009346
Manufacturer Nr.
R412009346
AS5-CLS-X000-SSS-AC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€203.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R432027192 STROMREGELVENTIL 3/8 NPTF X 3/
€28.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822353165 PRA-DA-063-0540-0322111100000000000011-B
€241.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, metal, with inspection glass |
| Filter reservoir volume | 87 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, closed without pressure |
| inspection glass | with window |
| Certificates | suitable for ATEX |
| ATEX | suitable for ATEX |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.74 kg |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | R412009346 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.740000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





