Aventics Reservoir, Series AS5-CLS/ -CLP/ -CLC R412009339 AS5-CLS-X000-PBP-AO
€119.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009339
Manufacturer Nr.
R412009339
AS5-CLS-X000-PBP-AO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€119.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Throttle plate 0821201025 .
€265.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480746855 AV-AESX3-AV03X5-PROFINETIO
€2,138.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | reservoir, polycarbonate, with PA protective guard |
| Filter reservoir volume | 87 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Certificates | suitable for ATEX |
| ATEX | suitable for ATEX |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.116 kg |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material protective guard | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | R412009339 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.116000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




