Aventics Compressed air tubing, Series TU1-E-PUR R412007828 TU1-E-PUR-006-0100-BU-0500
€1.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007828
Manufacturer Nr.
R412007828
TU1-E-PUR-006-0100-BU-0500
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-E-PUR R412007828 TU1-E-PUR-006-0100-BU-0500 is available to buy in increments of 500
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-PAM R412009982 TU1-S-PAM-010-0100-SR-0025
€3.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Compressed air tubing, Series TU1-S-PUR R412004792 TU1-S-PUR-016-0250-NT-0025
€31.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| External Ø | 6 mm |
| Bending radius min. at 20°C | 20 mm |
| Wall thickness | 1 mm |
| Color | Blue |
| Min. ambient temperature | -30 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Max. working pressure at 20°C | 8 bar |
| Delivery unit length | 500 m |
| Weight per meter | 0.02 kg |
| Material | Polyester polyurethane |
| Manufacturer Nr. | R412007828 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.020000 |
| HS-Code | 39173200 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




