Aventics QR1-S-RVT standard series R412005092 QR1-S-RVT-G038-DA06
€8.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005092
Manufacturer Nr.
R412005092
QR1-S-RVT-G038-DA06
Aventics QR1-S-RVT standard series R412005092 QR1-S-RVT-G038-DA06 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RVL standard series 2122108140 QR1-S-RVL-G014-DA08
€6.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RYK standard series 2121810000 QR1-S-RYK-DA10
€12.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Elbow fitting |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Port D | Ø 6 |
| Note | Due to product optimisation, the delivered article may currently deviate from the dimensions shown. |
| Type | QR1-S-RVT |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.031 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyamide |
| Material release ring holder | Die cast zinc |
| Material thread | Brass |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005092 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.031000 |
| HS-Code | 73072290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








