Aventics QR1-S-RSR standard series R412005067 QR1-S-RSR-DA16-DA12
€11.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005067
Manufacturer Nr.
R412005067
QR1-S-RSR-DA16-DA12
Aventics QR1-S-RSR standard series R412005067 QR1-S-RSR-DA16-DA12 is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€11.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RW2 standard series R412005152 QR1-S-RW2-G038-DA10
€19.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RVL standard series 2122108140 QR1-S-RVL-G014-DA08
€6.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Straight plug connector, reducing |
| Compressed air connection type | push-in fitting |
| Port G | Ø16 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Port D | Ø 12 |
| Type | QR1-S-RSR |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.0272 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyamide |
| Material release ring holder | Die cast zinc |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005067 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.027200 |
| HS-Code | 73072980 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










