Aventics QR1-S-RPN standard series R412005001 QR1-S-RPN-G012-DA08
€8.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005001
Manufacturer Nr.
R412005001
QR1-S-RPN-G012-DA08
Aventics QR1-S-RPN standard series R412005001 QR1-S-RPN-G012-DA08 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2121804000 (QR1-S-RYK-DA04) Serie QR1-S Standard
€5.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RBS standard series R412005331 QR1-S-RBS-DA16
€3.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Straight fitting |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Port D | Ø 8 |
| Note | Due to product optimisation, the delivered article may currently deviate from the dimensions shown. |
| Type | QR1-S-RPN |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.0519 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyamide |
| Material release ring holder | Die cast zinc |
| Material thread | Brass |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005001 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.051900 |
| HS-Code | 73072980 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










