Aventics Coil, Series CO1 R412000147 230AC ATEX
€75.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412000147
Manufacturer Nr.
R412000147
230AC ATEX
Frequently Bought Together
-
This Item:
€75.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480711308 HF03-LG-8-11
€1,622.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480773922 AV-AV03X4-DSUB25
€707.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Coil width | 30 mm |
| ATEX | ATEX |
| Certificates | ATEX |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Protection class | IP65 |
| Duty cycle ED | 100 % |
| Compatibility index | 13 |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 230 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -20% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +20% |
| Holding power AC 50 Hz | 4.1 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 4.1 VA |
| Weight | 0.137 kg |
- Coil widths 15, 22 and 30 mm
- Electrical connections: M8, form A, form B, form BI, Form C
- ATEX
- Operational voltages 12, 24, 48, 110, 220 VDC or 24,110,230 VAC
| Manufacturer Nr. | R412000147 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.137000 |
| HS-Code | 85059090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



