Aventics Round plug connector, Series CON-RD 8946203712 CON-RD-FS-M8-3-2000-PVC-MS-M8-3
€30.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8946203712
Manufacturer Nr.
8946203712
CON-RD-FS-M8-3-2000-PVC-MS-M8-3
Frequently Bought Together
-
This Item:
€30.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0820025103 DIR.-CONTROL VALVE DIST ISO2 EL 5/2
€200.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480746340 HF03-LG-4-36
€1,042.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Round plug connectors |
| Cable | with cable |
| Electrical connection 1, type | Socket |
| Electrical connection 1, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 1, number of poles | 3-pin |
| Electrical connection 1, coding | A-coded |
| Cable exit 1 | straight |
| Cable exit angle | 180° |
| Electrical connection 2, type | Plug |
| Electrical connection 2, thread size | M8x1 |
| Electrical connection 2, coding | A-coded |
| Cable exit 2 | straight |
| Cable exit angle | 180° |
| Number of wires | 3 |
| Shielding | unshielded |
| Cable length | 2 m |
| Protection class | IP68 |
| Cable-Ø | 4.5 mm |
| Weight | 0.067 kg |
| Material cable sheath | Polyvinyl chloride |
- Round plug connectors with connected cable
- M8x1, M12x1, M23, 7/8"
- Y cable
| Manufacturer Nr. | 8946203712 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.067000 |
| HS-Code | 85444290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



