Aventics Soft-start valve 5832171540 583-21724VDC/42VAC=CNOMO16BARUNI
€364.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5832171540
Manufacturer Nr.
5832171540
583-21724VDC/42VAC=CNOMO16BARUNI
Frequently Bought Together
-
This Item:
€364.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480662879 TRB-DA-125-0200-0-2-1-1-1-1-ACC
€1,070.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480642349 SSI-DA-050-0075-4-02-2-000-000-00
€129.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 3300 l/min |
| Working pressure min. | 3 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve |
| Power consumption DC | 6.7 W |
| Flow conductance C | 11.3 l/(s*bar) |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-off time | 60 ms |
| Weight | 0.39 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5832171540 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.390000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



