Aventics Soft-start valve 5832131000 AIR CON PRESSURISING UNIT G 1/2
€289.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5832131000
Manufacturer Nr.
5832131000
AIR CON PRESSURISING UNIT G 1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€289.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480677216 PRA-DA-100-0080-0-2-2-1-1-1-ACC
€336.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480656897 RTC-DA-040-0344-BV-IBM00S00NLP000P0P0
€730.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Nominal flow Qn | 3300 l/min |
| Working pressure min. | 3 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Valve type | Spool valve |
| Version | ISO 1 |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Flow conductance C | 11.3 l/(s*bar) |
| Weight | 0.39 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5832131000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.390000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




