Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 4 5814490190 V581-5/3CC-024DC-I4-2CNF-HUX-AA-X-C-T0
€671.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5814490190
Manufacturer Nr.
5814490190
V581-5/3CC-024DC-I4-2CNF-HUX-AA-X-C-T0
Frequently Bought Together
-
This Item:
€671.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480744260 HF04-XF-16-46
€4,291.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480759165 HF03-LG-7-11
€1,182.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 5000 l/min |
| Switching principle | 5/3, closed center |
| Version | Closed Center |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x30 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Power consumption DC | 6 W |
| Flow conductance C | 15.5 l/(s*bar) |
| Frame size | ISO 4 |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5814490190 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.700000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



