Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 3 5813740000 V581-5/3PC-I3-LOG-AA-X-T0
€267.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5813740000
Manufacturer Nr.
5813740000
V581-5/3PC-I3-LOG-AA-X-T0
Frequently Bought Together
-
This Item:
€267.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480682326 CCL-DA-063-0740-IS-0210032211AB00000-BAS
€341.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480674751 CVI-TRB-DA-032-0120-22-6-0-1-0-000-4-0
€499.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Switching principle | 5/3, pressurized center |
| Connection type | Plate connection |
| Nominal flow Qn | 4100 l/min |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Sealing principle | Soft seal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Valve type | Spool valve |
| Version | ISO 3 |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Min. control pressure | 3 bar |
| Max. control pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| version pneumatic port | Pressurized Center |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Flow conductance C | 14.1 l/(s*bar) |
| Mounting screw | with hexagon socket |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5813740000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.850000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




