Aventics valve housing, without cover 5813400000 V581-5/3CC-I3-A-X
€421.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5813400000
Manufacturer Nr.
5813400000
V581-5/3CC-I3-A-X
Frequently Bought Together
-
This Item:
€421.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480671579 PRA-DA-040-0160-0-2-2-1-1-1-ACC
€160.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480175307 RTC-DA-025-0800-RI-MBM00S00BLP000P0P0
€576.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/3-directional valve, closed center |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 0.77 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5813400000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.770000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




