Aventics valve housing, without cover 5812600000
€291.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5812600000
Manufacturer Nr.
5812600000
Aventics 5812600000 Ventilgehäuse, ohne Deckel
Frequently Bought Together
-
This Item:
€291.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 3 5813492650 V581-5/3CC-024DC-I3-2CNO-LBX-AA-X-S-T0
€363.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 3 5813222720 V581-5/2DS-024DC-I3-2M12-LUX-AA-X-S-T0
€364.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/2-way solenoid valve, with differential piston |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 0.27 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5812600000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




