Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 2 5812591540 V581-5/3EC-24/42-I2-2CNO-HUX-AA-X-C-T1
€315.57
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5812591540
Manufacturer Nr.
5812591540
V581-5/3EC-24/42-I2-2CNO-HUX-AA-X-C-T1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€261.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480670717 PRA-DA-050-0800-0-2-2-1-1-4-ACC
€367.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3235043512 KLEMMSTUECK (25 STCK.)D80-200,
€1,060.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 2100 l/min |
| Switching principle | 5/3, exhausted center |
| Version | Exhausted Center |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | 3 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 42 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x22 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | M5 |
| Power consumption DC | 6.7 W |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5812591540 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.800000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




