Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 2 5812331000 V581-5/2DP-I2-AIR-AA-M-T1
€144.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5812331000
Manufacturer Nr.
5812331000
V581-5/2DP-I2-AIR-AA-M-T1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€144.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0821300267 CONTROL BLOCK 4
€260.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480770590 AV-AESX3-AV03X14-POWERLINK
€3,150.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Connection type | Plate connection |
| Nominal flow Qn | 2700 l/min |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Manual override | with detent |
| Sealing principle | Soft seal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Valve type | Spool valve |
| Version | ISO 2 |
| Throttle | with throttle |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Min. control pressure | 1.5 bar |
| Max. control pressure | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Min. oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Max. oil content of compressed air | 5 mg/m³ |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Flow conductance C | 11.8 l/(s*bar) |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5812331000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.420000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




