Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 2 5812173540 V581-5/2SR-24/42-I2-1CNO-HUX-AA-X-S-T1
€221.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5812173540
Manufacturer Nr.
5812173540
V581-5/2SR-24/42-I2-1CNO-HUX-AA-X-S-T1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€221.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480615484 PRA-DA-050-0650-0-2-2-5-1-1-ACC
€1,930.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480158705 RTC-DA-025-0400-CG-MBM00S00BLP000FSFS
€1,584.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 2700 l/min |
| Switching principle | 5/2, with spring return |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 42 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | External |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x22 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Return | With spring return |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | M5 |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5812173540 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.650000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





